V pondělí 16. května 2016, kdy je v Německu svátek a Den mlýnů, proběhla mimořádná jízda historického motoráku na trase Rumburk – Jiříkov (Filipov) – Ebersbach – Löbau po dávno neprovozované trati.
Před odjezdem se kolem dnešního průvodce (a překladatele) Jiřího Raka shromáždila více než padesátihlavá skupina, aby si užila jízdu kolem pustnoucích nádraží a následné exkurze. Žízní ani hlady nikdo netrpěl, platit bylo možno jak v eurech, tak v korunách – jak jsme se později dozvěděli, slouží takto získané prostředky k zajištění činnosti spolku, pečujícího o lokomotivní veterány.
V Löbau jsme byli motoráčkem zavezeni přímo až do depa, kde spolek sídlí a kde nás přivítal jeho předseda. Provedl nás horem dolem kolem mašin, vagonů, strojů a vybavení a povyprávěl leccos o tom, jak to není zrovna jednoduché. Z depa na prohlídku města – nečekaný skvost v podobě funkcionalistické vily Schminke, jedné ze čtveřice těch nej v celém světě. Dále v těchto místech neobvyklý kostel katolický. Výstavné vily, ale také pustnoucí opuštěné domy (od roku 1989 klesl počet obyvatel víc než znatelně). Náměstí, radnice, evangelicko-luteránský kostel, bývalé lázně. A taky občasný déšť…
Vracíme se na nádraží a přesouváme se do stanice Dürrhennersdorf, kde čeká další chlouba spolku – ne všude vedou koleje, tak mají i historický linkový autobus. Ten nás sveze do Kottmarsdorfu, k místnímu větrnému mlýnu. Předseda spolku nás svěří místním mlynářům a máme možnost funkční mlýn prolézt s výkladem od základů až nahoru. A ještě nám zbude čas na prohlídku místního úžasného kostela. Snadnou prohlídku, protože k dispozici je i česky psaný podrobný výklad o historii a výzdobě. Jen se nám nepodařilo zjistit, zda ty lustry jsou od nás nebo ne…
Návrat k autobusu, zpět do vláčku a plni dojmů se vracíme na rumburské nádraží. Sláva nazdar výletu, a věčná škoda, že vlaků jezdí čím dál méně a tyhle zajímavé tratě mizí a mizí. Na druhou stranu, kde se vám stane, aby vlak před přejezdem zastavil, dal výstražný zvukový signál a pak teprve jel dál…
Mlýn zvenčí:
Mlýn zevnitř:
Na webu KČT k vidění fotky:
Mikuláše Peterky ->, Jaromíra Petružálka ->, Ilony Řechtáčkové ->, Jana Tomišky ->
A také video z jízdy vlakem ->