Městská knihovna Varnsdorf má za sebou další z akcí projektu „Setkávání přes hranice“, v pondělí 29. října 2012 se v sálku knihovny uskutečnilo čtení z nově vydané knihy „Byly to zlé časy“.
Lidí z obou stran hranice se sešlo poměrně dost, za dveřmi je vítal na jedné straně stoleček s pravým lužickosrbským tykancem (ani jsem ten koláč nestihl ochutnat) a lužickosrbskou makovou houskou, na druhé káva a čaj. Chybět nemohly lužickosrbské kozły (dudy) a hráč na ně Tomasz Nawka. A pochopitelně osoba hlavní – autor zmíněné knihy, Beno Budar.
Publikace, o které se mluvilo a z níž se četlo a kterou bylo na místě možno získat, je vydána v rámci projektu Cíl 3. Je výborem toho nejzajímavějšího z čerstvých autorových knih, doplněným o zajímavý literární bonus.
Na místě bylo možno dozvědět se něco o vzniku básníkových prozaických děl – o unikátním dokumentu, vzniklém z autorových rozhovorů s Lužickými Srby – válečnými veterány, kteří za 2. světové války museli sloužit v hitlerovském Wehrmachtu, ale také s lužickosrbskými ženami, které zase vzpomínají na kruté časy na samém konci války, především ne vždy příjemné zážitky spojené s příchodem vojáků Rudém armády. Tyto vzpomínky jsou základem dvou knih, které vyšly v Lužici.
Bohužel, jak už to tak bývá, některé dny se té kultury v jednom dni sejde trochu moc, takže jsem nemohl setrvat až do konce a šupajdil ke Kocourovi na letošní koncert Kytary napříč žánry, takže jsem slyšel z knihy jen první dvě velmi zajímavé ukázky (jak v originále, čteno autorem Beno Budarem, tak v češtině, čteno Milanem Hrabalem).
Projekt je finančně podpořený Evropskou unií z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF): „Investice do vaší budoucnosti“ v rámci programu Cíl 3 / Ziel 3.