Letadlo se dostane do prudkých turbulencí a kapitán hlásí cestujícím: „Situace je vážná a může nám pomoci jedině Bůh.“ Jeden z cestujících nerozumí a tak mu překládá vedle sedící kněz: „Kapitán říká, že nám není pomoci.“ Vypadá to jenom jako vtipná hláška, ale něco na tom možná bude. Autorem téhle sentence byl Anthony de Mello, jezuitský kněz a psychoterapeut, který se narodil v indické Bombaji (1931) a zemřel v New Yorku (1987). Není divu, že muž s takovýmhle přístupem to neměl jako kněz jednoduché v rámci církve svaté, a nynější papež Benedikt XIX., ještě jako Joseph Ratzinger varoval, že: „tyto pozice jsou s katolickou církví neslučitelné a mohou způsobit vážnou újmu!“
To jsou dvě informace, jež vzbudily u mě veliký zájem a sympatii k tomuto muži; kdyby kázal někde poblíž, byl bych na jeho kázáních jistě jako jeden z prvních.
Pátral jsem po knihách, které jsou v Čechách na trhu, mnoho jich je v nabídce brněnského nakladatelství Cesta, v přilehlých knihovnách jsem nenarazil ani na jeden výtisk. Na internetu ale naleznete poměrně mnoho odkazů na dva díly Modlitby žáby u kterých se možná namlsáte a neodoláte.
Při prohlídce psychiatrické léčebny si jeden pán povšimne jistého chovance, jak se v houpacím křesle houpe tam a zpátky spokojeně si pobroukává: „Lulu, Lulu .. “
„Co se mu stalo?“ ptá se doktora.
„Lulu byla dívka, která mu dala košem,“ odpovídá doktor.
Jak pokračují v prohlídce, dojdou až k nepolstrované místnosti, jejíž obyvatel neúnavně naráží hlavou do zdi a úpí:
„Lulu, Lulu …“
„Ten měl také nějaké problémy s Lulu?“ zajímá se opět návštěvník.
„Ano, tenhle si Lulu nakonec vzal.“
Z toho plyne, že v životě člověka je pouze dvojí trápeni: když nezíská to, na čem lpí, a když získá to, na čem lpí.
No není to roztomilé?