Ono to bude vypadat, jako že nemám žádné nápady. Ale je to trochu jinak. Jde o ty nejnovější záležitosti ve Výběžku, které vyvolávají diskuse nad (my víme, že letitými) problémy, které nás teď drtí. Bystrý Marek ty problémy v jeho politologických úvahách z cukrárny velice přesně a jednoduše popisuje a připojuje k nim též základní nastavení místních obyvatel k jejich rozmotávání.
Já řeším tohle: Zrovna tu mám na návštěvě rodiče. Žijí, abych to hned zkraje vysvětlil, už nějakých více než 40 let v Německu, v Mnichově. Kladou mi jednoduché otázky a já na ně neumím odpovědět.
Některé z nich: Jak to, že když někdo něco ukradne, tak za to není ihned potrestán? V Německu to možné je…
Další otázka: Jak to, že nějaká podstatná část daní nezůstává v obci (městě), kde byla zdaňovaná položka vygenerována? (Česky: jak to, že např. podnikatelé nemají možnost odvádět část svých do státu strkaných daní přímo do rozpočtu obce (města)? V Německu to možné je…
Další otázka: Jak to, že není řádně zdaněn hazardní průmysl? V Německu to možné je…
Další otázka: Jak to, že vládci nejsou schopni zkrotit korupci, a to jak tu očividnou, tak tu „skrytou“ v systému předražených tzv. „státních“ zakázek? V Německu za to mizí politici z politiky rovnou do (řeknu to slušně) jiných oblastí, než zase obloukem do politiky…
Další otázka: Jak to, že někdo bere (desítky let) státní přídavky na děti, o které se nechce, nebo dokonce i neumí postarat (zajistit např., aby chodily do školy)? Už se mi ani nechce psát, že někde jinde to možné není…
Asi jsme si tady (a mluvím i za sebe, jako za novináře, který napsal tisíce článku, které jsou nyní úplně k ničemu…) zvykli na to, že dokud nám fakt neteče do bot, nebo někde opakovaně neleze přes plot, problémy umenšovat, protože s jejich řešením je spojeno mnoho práce, většinou navíc – fatálně zbytečné práce.
Jdu se pokusit odpovídat rodičům na další jednoduché (a nezodpověditelné) otázky…