Kamila Sirotná se vloni na podzim vypravila do Jižní Koreje. Tři měsíce pracovala jako dobrovolnice (za byt a stravu) v alternativní škole, kde učila angličtinu, zbytek času (zhruba měsíc) procestovala.
Kamila Sirotná se narodila 1981 ve Varnsdorfu. Vystudovala rumburské gymnáziuma VSCHT obor energetika,během školy pracovala v Německu a USA. Po nekolika letech obchodně-kancelářske práce si dala čtyřmesíčni pauzu v Koreji.
Jižní Koreu zná český divák zřejmě nejvíce ze seriálu M*A*S*H* a tak se ptám, jak jsou na tom Korejci se znalostí tohoto kultovního dílka.
„Víte, že se mě na tohleto ještě nikdo nezeptal…seriál tam skoro neznají.!
A jak vnímají rozdělení země?
„Hodně různě, dlouhodobě si přejí, aby se země sjednotila a věří, že k tomu dojde, zároveň se, asi oprávněně obávají problémů a ohromných výdajů, které to bude Jižní Koreu stát. Nepotkala jsem nikoho, kdo by měl v Severní Koreji část rodiny a podobně, jen jeden Korejec chodil do demilitarizované zóny tatínkovi na hrob, protože tam byly rodinné pozemky než příšlo rozdělení. V Jižní Koreji je návštěva demilitarizované zony velkou atrakcí pro cizince anabízí se i jako půldenní výlet z letiště – prý je to působivé, ale já jsem si to odpustila.“
Ve Varnsdorfském divadle budete mít přednášku KOREA aneb rýže, polévka a kimchi 3x denně, bude to tedy hlavně o jídle?
„Určitě o jídle mluvit, ale ne celou dobu. Pro Evropany ale není jednoduché se této stravě přizpůsobit, hlavně když nevědí co je čeká. Mně korejská kuchyně nadchla již před cestou a byla jsem dobře teoreticky připravená. Korejci opravdu nemají velké rozdíly mezi snídaní, obědem a večeří, jedí vždy rýži s polévkou a nakládanou zeleninou, které se říká kimchi. Je tofermentované zelí nebo jiný druh zeleniny, je to pálivé, nezvykle to voní (někomu díky použití rybí omáčky spíše smrdí) a díky fermentaci a použitým přísadám to je i zdravé a zajišťuje to Korejcům dostatečný přísun vitamínů během dlouhé zimy, protože kimchi se ukládá na několik měsíců až let. Na podzim, když se vyrábí kimchi na zimu, se na 3 dny zastaví veškeré běžné činnosti, vesnice se sejde dohromady a čistí, krájí, solí a koření zelí celý den. Mezi další jídla patří různé nudlové polévky, hodně se jí i ryba a mořské plody a velmi populární i v zahraničí je korejské barbecue, například žebírka, která si připravujete na plynovém grilu přímo na stole.“
Uvaříte nám něcío i na přednášce?
„V divadle určitě vařit nebudu a zda budu mít možnost nabídnout naochutnání kimchi to ještě nevím, ale musím říct, že na mojí pražské přednášce se většina publika bála ochutnat :-)“
Přednášku můžete navštívit 16.3. od 18.00 v městském divadle ve Varnsdorfu
(Pro lepší přípravu doporučuji prostudovat web korejka.blogspot.com)