Nemusíme čekat, až na nás zaútočí Marťani, tichá a nenápadná invaze už je v plném proudu. Pojem „invazivní druh“ snad netřeba představovat, reportáže o bolševníku nebo křídlatce mohl číst a vidět snad každý. A popravdě, nedávají moc velkou naději. Víc se mluví, bádá a řeší, než aby se něco úspěšně dělo. Stačí se projet vlakem z Karlových Varů do Mariánských Lázní nebo projít po břehu dnes už takřka jakékoli řeky.
Nejde ale jen o trifidy, máme tu i nepůvodní živočichy. Oranžové slimáky ze Španělska potkal na zahrádce asi kdekdo, raky pruhované či norka amerického už tak snadno nepotkáte, ale jsou s nimi také velké problémy. Ale věděli jste, že problémy hrozí i ve hmyzí říši? Tuhle jsem na zahrádce obdivoval velmi zvláštní berušku.
Vzápětí jsem se dozvěděl, že jsem ji místo obdivu (ač to zní nezvykle a krutě) měl raději napíchnout na špendlík – více v bratrském jazyce zde.
No a je načase se dostat k té lochnesce na úvodním obrázku. Zlozvykem se stalo vědomé vypouštění nepotřebných „domácích“ zvířátek do volné přírody – když budete mít štěstí, uvidíte v rybníčku u varnsdorfské Billy z vody občas čouhat hlavičku, někdy i krunýř. Nejspíš jde o v domácnostech nejčetnější želvu nádhernou, která někomu přerostla terárium. Podle oficiálních pramenů zatím nejde o natolik závažný případ, škody sice páchá, ale není schopna se v našich podmínkách množit. Zatím…