Včera (3/5/2014) proběhla v prostorách Collegia Bohemica (sídlí v budově ústeckého muzea) vernisáž pozoruhodné výstavy nazvané „150 a 135 let sociální demokracie v Německu a v českých zemích“. Málokdo si dnes uvědomuje, že sociální demokracie ve svých počátcích bojovala za rovné volební právo, volební právo žen, sociální spravedlnost, právo na důchod či podporu v nezaměstnanosti. Současné politikaření původní ideje dokonale zatemnilo.
Výstava přehledně shrnuje nejdůležitější momenty v dějinách české (československé) i německé sociální demokracie. Za pozornost stojí i pozoruhodné detaily: Kupříkladu fotografie historického i současného sídla ČSSD, ve kterém se před rokem 1989 usadilo Muzeum Vladimíra Iljiče Lenina. Je na ní vidět vtipná dobová cedule s textem „Muzeum V. I. Lenina z technických důvodů uzavřeno – Československá sociální demokracie“. Jistě zaujme i pětadvacet let starý inzerát Vladimíra Špidly z Jihočeské Pravdy, kterým se obrací na stoupence sociálně demokratických idejí v ČSSR.
Ředitel Friedrich-Ebert-Stiftung v České republice a na Slovensku Mirko Hempel v úvodním slovu připomněl důležitou věc. Fakt, že sociální demokracie má to, co jiné politické strany v takové míře nemají – dlouhou a bohatou historii. Autoři výstavy také poznamenali, že mnoho osobností pozvaných na vernisáž odmítlo přijít s tím, že podle nich současná sociální demokracie v Ústí nad Labem jméno strany navenek poškozuje. Přítomnost vedoucích představitelů ČSSD v Ústeckém kraji pak někteří považovali doslova za „výsměch sociálně demokratickým idejím“.
Velkým překvapením byla pro účastníky vernisáže návštěva dvou známých tváří ústecké sociální demokracie. Hodinu po zahájení výstavy totiž dorazil trestně stíhaný primátor Vít Mandík a trestně stíhaná poslankyně za Ústí Zuzana Kailová. Pozoruhodnou perličkou je fakt, že se v kuloárech otevřeně mluvilo o tom, že oba dva dostali účast na vernisáži příkazem od pražského vedení strany.
Výstava o minulosti sociální demokracie v Čechách i Německu rozhodně stojí za návštěvu. Již kvůli poutavým panelům, historickým předmětům z historie strany na Ústecku (zapůjčených místním muzeem), ale především i kvůli památce těch, kteří byli za sociálně demokratické ideje vězněni v koncentračních táborech nebo za ně položili život.
—
Na její realizaci výstavy se podílely instituce zvučných jmen: Friedrich Ebert Stiftung, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, Masarykova demokratická akademie a Collegium Bohemicum.