
V Jiřetíně pod Jedlovou to společně s Windmühle Seifhennersdorf dokázali! Na Velikonoční pondělí se z německého Seifhennersdorfu vypravili němečtí zvědavci podívat, na co že je ten „divný cop z vrbových proutků“.
Byla tím myšlena klasická česká pomlázka. Nešlo o žádnou zinscenovanou show, ale o reálný zážitek. Tato a další aktivity o velikonočních svátcích byly financovány z Fondu malých projektů Euroregionu Nisa, z programu Interreg Česko – Sasko.
V pondělí 21.4.2025 se na severu Čech v obci Jiřetín udála pomlázka trochu jinak než jindy. Do skupiny tradičních českých koledníků se zamíchali také hosté z německého Seifhennersdorfu. Než k tomu ráno došlo, byla pro ně nutná příprava místostarostky obce Jiřetín, paní Renáty Ivanové. Vysvětlila německým návštěvníkům českou tradici, její původ a také jak jej místní v Jiřetíně průběžně udržují.
Praktická ukázka použití mašlí ozdobené pomlázky s recitací tradičního českého textu dle papíru s básničkou „Hody hody doprovody…“ pro Němce nejdříve působila jako jazykolam. Ale již při prvních praktických pokusech o omlazení přítomných dam po zadní části těla pomlázkou se začal tento zvyk dostávat pod kůži i jim a dobře se u toho pobavili. V obci byla v rodinách, které přípravu na Velikonoční pondělí nenechaly náhodě, nachystána nejen malovaná vejce a sladkosti, ale také velmi chutné pohoštění s velikonoční nádivkou, pečeným beránkem, velikonočním mazancem nebo pečenými jidáši. Občerstvení pro všechny zúčastněné připravila děvčata z domovu sv. Máří Magdaleny. Dobroty potěšily všechny české i německé účastníky. Akce se zúčastnily různé věkové kategorie od nejmenších až po zralé účastníky. Z české strany byly hojně zastoupeny i rodiny Diecézní charity Litoměřice prostřednictvím Domova sv. Máří Magdalény Jiřetín a koledníky na koledě doprovázel i starosta obce, pan Josef Zoser.
Tuto akci koordinoval společně s obcí Jiřetín p. J. spolek Windmühle Seifhennersdorf. V období velikonočních svátků se organizátoři snažili přiblížit malým i velkým českým a německý návštěvníkům tradiční velikonoční zvyky a podstatu velikonočních oslav.
Celá akce začala již na Velký pátek. Dne 18.4.2025 se české a německé děti hravým způsobem seznámily s významem a historií křížové cesty zasazené do příběhu původu Velikonoc. Za deštivého počasí plnily úkoly spojené s příběhem Ježíše Krista zobrazeným na jednotlivých zastaveních. Na Bílou sobotu 19.4.2025 pokračovala skupinová příprava Čechů i Němců na Velikonoční pondělí pletením pomlázky, dekorováním vajec různými technikami a také zdobením perníčků. Německý zvyk zapalování velikonočního ohně a velikonočních svíček jako symbolu vítězství světla nad tmou tuto akci v podvečer ve Windmühle Seifhennersdorf zakončoval. Ani o Velikonoční neděli 20.4.2025 česko-němečtí účastníci akce nezaháleli. Hned ráno se zacpanýma ušima sledovali hlasité výstřely z menšího děla umístěného na kopci nad Seifhennersdorfem. Do dalekého okolí se tak nesl zvukový signál toho, že „Velikonoce jsou tady“. Poté děti hledaly v přírodě umístěná velikonoční vejce i nadílku od tradičního německého velikonočního zajíčka, dalšího symbolu jara a nové energie pro celý příští rok. Program vyvrcholil v neděli odpoledne, kdy celá skupina navštívila saské město Ostritz s tradičními velikonočními jezdci na svátečně nazdobených koních. Ti každý rok v tento den putují od vsi ke vsi a symbolicky tím posilují místní pole, aby i v tomto roce přinesla dobrou úrodu. Účastníci tak během čtyř dní , tedy včetně Velikonočního pondělí, zažili a pochopili tradice spojené s velikonočními oslavami v Čechách i Sasku a zároveň někteří navázali kontakty do budoucna fungující i přes česko – německou hranici.
Blanka Horáčková, manažerka projektu
Projektkoordination deutsch-tschechisch/ Koordinace německo-českých projektů
Windmühle Seifhennersdorf e.V.,
Sächsische Bildungs- und Begegnungsstätte
Neugersdorfer Straße 7, 02782 Seifhennersdorf
horackova@windmuehle-
www.windmuehle-