V roce 2024 vydala obec Pernink český překlad knihy Rodina za krajkou,
Sám název i anotace tak trochu klamou tělem:
Kniha je skutečným příběhem jedné krušnohorské rodiny. Autor Wolfgang Eckart je vnukem zakladatele firmy, která z nepatrných začátků vyrostla v úspěšnou továrnu na výrobu výšivek a krajek.
Pan Eckart je historik a proto události, které prožívají jeho rodinní příslušníci, zasazuje do celkového historického kontextu. Zároveň seznamuje čtenáře s tím, co kdysi proslavilo tento kraj: nejprve paličkování krajek, později strojová výroba krajkových látek všeho druhu. Z Perninku a okolí se krajkové zboží dodávalo do celého světa. A to je i případ firmy Franze Bartla, o jejímž založení v roce 1904, vzestupu po první světové válce až po následné znárodnění v roce 1945 vypovídá tato zajímavá kniha.
Kniha je zajímavá, ale v podstatě vůbec není o krajkách. Zaměření rodinné továrny je zcela podružné – to hlavní je totiž vyrovnání se s rodinnou historií, s širšími dějinnými souvislostmi, s dobou plnou zvratů. O fabrice a jejím sortimentu vlastně jen pár zmínek.
Čtení spíš vybízí k tomu, aby se každý zamyslel, co ví o rodinné historii. O předcích, o příbuzných. Co se za tři generace všechno změnilo a posunulo. Jací byli prarodiče a rodiče, kolik se toho o nich a jejich postojích nedozvěděl a už nikdy nedozví, byť nežili v dobách, o kterých pak následně odmítali mluvit (autor polemizuje s jednáním svého předka coby tvrdého továrníka a ještě mnohem víc s rodinnými postoji k nacismu a ukřivděném mlčení o dění v Sudetech).
Na svém webu o knize uvádí:
Úspěšný továrník a ctihodný občan malého českého města byl hrdým manželem krásné Franzisky a přísným otcem početné skupiny dětí. Jeho krajkové látky byly dodávány do celého světa, ale do života rodiny se vloupal „velký příběh“: katastrofa nacistické diktatury, druhá světová válka, kterou vyvolala, útěk a vyhnání…
Za přečtení tahle útlá kniha (171 stran) určitě stojí, protože není jen a jen o Krušných horách a Perninku – většina vyřčeného se dá zobecnit.