Během prvních lednových dnů roku 2025 se v Městském divadle Varnsdorf uhnízdil kreativní tým pod vedením režisérky Hany Strejčkové.
Ta zde ve městě a kraji ostatně tvoří několikrát do roka dlouhodobě, nejčastěji pro dětského diváka, ale leckdo si jistě vzpomene také na nezapomenutelné Divadelní noci, jako například Divadelní detektivka, Letiště, hokejové šílenství 2:0 4:3 či nedávného zážitkového Kafku.
Tentokrát sem na týden zavítala s projektem Divoké husy určeným dětem od pěti let, který vzniká v úzké spolupráci FysioART a MOVE Ostrava. Na choreografii spolupracuje slovenský umělec Radoslav Piovarči, který tentokrát na jevišti doplnil i tanečnice Janu Ryšlavou a Michaelu Králikovou. Hudbu k inscenaci složila Vladivojna La Chia. A o čem Divoké husy na veřejné prezentaci – během tzv. work-in-progress vyprávěly?
Představení začalo z hlediska zažitých divadelních konvencí vlastně netradičně. Už sama upoutávka na sobotní ukázku hlásala zvolit raději tepláky než šatičky a namísto usazování se do hlediště jsme se všichni vrhli do práce. Ona ta inscenace totiž o neustálé práci je, stejně jako o nutnosti přemisťovat se v souladu s ročním obdobím, jednoduše v návaznosti na přírodní koloběh a lidské, potažmo husí potřeby. Všichni jsme tedy v úvodu nosili na jeviště dřevo. Díky tomu jsme si ho hlavně potěžkali, abychom pak upřímně následující tři čtvrtě hodinu obdivovali vynaloženou námahu, především sílu, přesnost, odhodlání a vytrvalost. Kdo kdy sekal dříví, ví také, jak je zásadní nejen síla, ale i zkušenost a technika.
Představení Divoké husy se celé odvíjejí z polen a třísek. Je to právě dřevo, které pokaždé zakládá prostředí. Ocitáme se tím v severské promrzlé krajině, v níž postupně mizí porost a kde to na cestách klouže nebo pohyb znesnadňuje hluboký sníh. Představivost diváka se může roztáčet na plné obrátky, pokud naskočí na pomyslná husí křídla fantazie a nechá se pohltit atmosférou představení. Viděli jsme muže, snad dřevorubce nebo polárníka, jenž hospodaří na dočasném tábořišti, a také poutnice, které neochvějně postupovaly k vytčenému cíli. Zahlédli jsme mnohokrát přelet husího hejna, v mlhavé dálce se možná mihla polární liška nebo sob. Každý mohl zahlédnout to své, co ho ve vlastní arktické krajině napadlo.
V představení se nemluví, slovo zároveň vůbec nechybělo. Hudba Vladivojny La Chia zahrnovala melodické plochy, dokonce píseň, ale také opravdové zvuky grónských psů či další realistické ruchy. Základní princip zahrnoval variace na cestu, být neustále v pohybu, ať v chůzi, tanci či letu, a to střídavě s těžkým břemenem na vratkých kůlech, odlehčeně pak jako husy mávnutím křídel vyslané do mraků a všelijak různě. Nechybělo ani psí spřežení, dětskou divačkou oceňovaný bernardýn v závějích.
Divoké husy, které se v divadle představily, se jistě ještě do dalšího veřejného uvedení (patrně na festivalu Vítr z hor) promění. To není nijak ve fázích tvorby neobvyklé, ale co s nejvyšší pravděpodobností zůstane a je pro režisérku typické, bude křehká jinakost, citlivě vybudovaný svět, do které je nutné proniknout i vlastním úsilím. Ostatně, odvážní diváci na výzvu ulehli na přikryté orchestřiště, aby byli co nejblíže jevištnímu dění. Podle jejich ohlasů nelitovali. Na představení navazovala dílna a skončilo se tam, kde jsme začali – u dřeva a hry, dvou základních pilířů Divokých hus.
Divoké husy
Autorky námětu: Hana Strejčková, Jana Ryšlavá
Režie, dramaturgie: Hana Strejčková
Performing, creation: Jana Ryšlavá, Michaela Králiková, Rado Piovarči
Hudba: Vladivojna La Chia
Choreografie: Radoslav Piovarči
Výprava: Hana Strejčková
Rigging konzultace: Kateřina Klusáková
Konstrukce: Jana Ryšlavá
Technická spolupráce: Tomáš Strejček, Radek Janček
Produkce: FysioART / Tomáš Strejček & MOVE Ostrava / Eliška Adamovská
Rezidence a partneři projektu: CIRQUEON, Johan Centrum Plzeň – Moving Station, Městské divadlo Varnsdorf
Projekt je realizován za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury. Financováno Evropskou unií – Next Generation EU, IDU a Perform Czech, dále za podpory Magistrátu hlavního města Prahy a Ministerstva kultury ČR.
Projekt byl podpořen rezidenčními programy Moving Station v Plzni a Městským divadlem Varnsdorf a vzniká v rámci rezidenčního programu CIRQUEONu.