weby pro nejsevernější čechy

Konec demolice

Když jsme zveřejnili čerstvou zprávu o likvidaci budov bývalé firmy Julius Kunert & Söhne, které chátraly v majetku společnosti Elite, někdo si povzdechl, někdo se zaradoval a našli se i tací, kteří se děsili. Dorazil k nám mail z ústeckého muzea, od tamního historika Martina Krska s žádostí, zda by se podařilo získat dobové plány ke stavbě a zjistit autora stavby. Měl obavy, že by se mohlo jednat o architektonicky cenný objekt. „Dle pojetí fasády je  možné, že jde přímo o dílo význačného drážďanského architekta Hanse Richtera, který je rodákem ze severočeského Království a jehož stavby jsou na území Německa památkově chráněné. Srovnejte třeba s Plauertovou vilou…

Nejprve jsem požádal o vyjádření pana Josefa Rybánského z našeho varnsdorfského muzea, který prošel jemu dostupnou literaturu. „Jediné co se mi podařilo dohledat zní: od roku 1924 působil v Kunertově varnsdorfské továrně architekt Rudolf Dinnebier původem z Děčína, který navrhl celý výrobní areál firmy Kunert. Ale jestli dělal i ředitelskou vilu s kancelářemi se nikde nepíše.“

Nakonec se podařilo na stavebním odboru dohledat plány objektu a podle nich vilu projektoval A. Friedrich z Varnsdorfu.

No, teď už je to stejně všechno jedno, teď tam vzniká prázdná parcela na prodej, na které už ani magneti nemají co paběrkovat

Trocha obrazové historie:

Tagy