Návrat do starých časů sklářské osady, připomínka zakladatelů významného místa, vlastní tvorba, pestrá nabídka doprovodného programu, atrakce pro děti i dospělé, to je Sklářská slavnost na Kristiánově. Tradiční akce pro všechny milovníky skleněné krásy a Jizerek. Tu letošní připravilo Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou na sobotu 4. září od 9 hodin.
Celá osada bude zaplněna stylovým zbožím a ukázkami staré řemeslné práce. Návštěvníci se mohou těšit na stánky se skleněným a bižuterním zbožím, uvidíte ale také mistry skláře přímo při práci – bude se tavit a foukat sklo, u Kopalova mačkadla vyrábět bižuterní kameny. Předvádět se bude tažení skleněných figurek či vinutých perlí u kahanu, zdobení skla, výroba skleněné bižuterie či různých módních doplňků. „Návrat k historii a oslava současného českého sklářství, to je smyslem akce, kterou každým rokem na Kristiánově chystáme“,řekla ředitelka muzea Milada Valečková.
Připravena je také široká nabídka tvůrčích dílen, kde si návštěvníci například navléknou šňůrku korálků nebo ušijí originální šperk z drobných perliček. V přístřešku pod Liščí boudou bude skládání společné mozaiky ze skleněných střípků, do kterého se mohou zapojit malí i velcí. Na děti čeká hledání pokladu čaroděje Tamanna nebo projížďky na koni, ty šikovné a odvážné si pod dozorem členů Horské služby Bedřichov budou moci vyzkoušet slaňování přes Kamenici.
„Slavnost začíná v 9 hodin, vlastní program pak od 9,30 uctěním památky zakladatele sklářské osady Johanna Leopolda Riedla na místním hřbitově a následnou mší. V kulturním programu se budou v průběhu celého dne střídat folklórní soubor Horačky z Českého Dubu a Divadlo Na klice s pohádkami prokládanými písněmi. Na podiu na horní louce uslyšíme písně o Jizerských horách v podání Zlatých holek a program doplní také jablonecká skupina SoUsEDI, která zahraje písně mnoha žánrů“,řekla pořadatelka Marie Víšková z jabloneckého muzea. Od rána budou probíhat také komentované prohlídky vedené muzejními kurátory, kteří zájemce provedou nejen Liščí boudou, ale celou osadou.
Program na Kristiánově bude probíhat až do 16 hodin a vstup je zdarma.
Kontakt
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, U Muzea 398/4, 466 01 Jablonec nad Nisou
Marie Víšková, tel.: 483 369 022, e-mail: marie.viskova@msb-jablonec.cz
Program:
09.00 začátek slavnosti
09.30 uctění památky zakladatele sklářské osady na Lesním hřbitově
10.00 poutní mše svatá v místě bývalého Panského domu
11.00 Folklorní soubor HORAČKY – zvyky, zpěvy, tance, nářečí z Podkrkonoší
11.30 „Hledá se Khódl“ / pohádka pro děti / Divadlo Na klice
12.00 Zlatý holky – zpívání pro radost, o Jizerských horách, o dobru a zlu
13.00 Folklorní soubor HORAČKY
13.30 „Co se nese v lese“ / pohádka pro děti / Divadlo Na klice
14.00 SoUsEDi – jablonecká hudební skupina mnoha žánrů
15.00 „Hledá se Khódl“ / pohádka pro děti / Divadlo Na klice
15.00 Folklorní soubor HORAČKY/
16.00 ukončení slavnosti
Doprava
Na Kristiánov se návštěvníci dostanou pouze pěšky po turistických cestách z Janova nad Nisou, Bedřichova, Hrabětic a Josefova Dolu nebo na kole po značených cyklotrasách.
V den slavnosti budou posíleny autobusové spoje MHD linky č. 1, která jede z centra Jablonce nad Nisou směrem na Bedřichov. Kdo pojede autem, může využít parkoviště v Bedřichově a v Hraběticích.
Sponzoři
Akce se koná za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky, Libereckého kraje, obce Bedřichov, obce Janov nad Nisou
Mediální partner:Mediálním partnerem Kristiánova je portál PROPAMÁTKY
Sklářská osada Kristiánov
Osada byla založena Johannem Leopoldem Riedelem roku 1774. Sklářskou pec tu poprvé roztopili na Tři krále (6. ledna) 1776 a jeho potomci huť provozovali až do roku 1887, tedy přesně 111 let. Zpočátku se zde vyráběly zejména číše a pohárky z dutého skla, holby, lékárenské lahvičky, flakonky a lustrové ověsky, v 19. století se staly hlavním artiklem mačkářské tyče, trubičky a tyčinky pro výrobu bižuterie. Specialitou byly tzv. „tutny“, duté trubice, které sloužily jako polotovar pro výrobu skleněných náramků – banglí.
Do dnešní doby se z tehdy významné sklářské osady zachovalo pouze jediné stavení sloužící původně pro ubytování sklářů, později jako hospoda a rekreační zařízení, tzv. Liščí bouda. Dnes je ve správě Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a nabízí prohlídku stálé expozice, malý naučný okruh po zaniklých stavbách osady a naučnou stezku spojující významná místa se sklářskou tradicí na trase mezi Kristiánovem a hlavní budovou Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.
Příjemný den přeje
Šárka Labusová
asistentka ředitelky muzea
email: sarka.labusova@msb-jablonec.cz
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, U Muzea 398/4, 466 01 Jablonec nad Nisou
www.msb-jablonec.cz
Facebook