weby pro nejsevernější čechy

Hravé prohlídky pro děti nabízí Loreta Rumburk

Loreta Rumburk pořádá o prázdninách pro dětské návštěvníky Hravé prohlídky barokní památky. Určeny jsou dětem od 5 do 11 let. Dětské prohlídky loretánského areálu v Rumburku se konají od 29. 6. do 31. 8. 2019, od úterý do soboty vždy v 15.00 hod. Díky průvodkyni se malí návštěvníci přístupnou formou seznámí s loretánským příběhem o zázračném přenosu domku ze Svaté země na Apeninský poloostrov, v němž žila dívka Maria. Čeká je plnění hravých úkolů, luštění hádanek a jednoduché kreslení. Rodiče mezi tím mohou absolvovat vlastní prohlídkový okruh v areálu Lorety Rumburk. Účast při letní prohlídce pro děti je vhodné si rezervovat na tel. +420 604 555 922. Délka trvání 60 min. Vstupné je 50 Kč za dítě.

Nejenom v létě ale i v dalších měsících se zabaví i ostatní děti. Ty nejmenší mají k dispozici malířský koutek, velkoformátové pexeso či si pohrají se stavebnicí a dalšími interaktivní prvky na výstavě o historii Lorety. Školáci dostanou k luštění hledačku (quest) o Loretě nebo si přečtou komiksy Rostislava Křivánka a Petra Herolda s příběhy ze Šluknovska. Malým návštěvníkům jsou určeny omalovánky a pracovní sešit. Do 6 let je vstup zdarma, od 7 let za 25 Kč. Loreta Rumburk má otevřeno celoročně, do 22. 9. 2019 od úterý do neděle.

Prohlídka Lorety pro děti.Hravé seznámení s loretánským příběhem. Pro děti od 5 do 11 let. Vstupné 50 Kč.

Mgr. Klára Mágrová
projektová manažerka
Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk
Náměstí Dobrovského 379/11, 408 01 Rumburk

e-mail: loreta.rumburk@seznam.cz
www.facebook.com/loretarumburk
www.loretarumburk.cz
www.poutni-mista-sluknovsko.cz

Podrobnosti o rumburské Loretě:

Loreta v Rumburku patří svou reliéfní a sochařskou výzdobou mezi nejhodnotnější loretánské kaple v České republice. Architektonicky cenná vnější schrána loretánské kaple Panny Marie je barokní kopií italského renesančního originálu. Předmětem úcty poutníků je Svatá chýše, dům Panny Marie v Nazaretu, v němž došlo ke Zvěstování o narození Spasitele, byl vychován Ježíš a žila Svatá rodina. Loretánskou kapli v Rumburku dal podle projektu významného architekta Johanna Lucase Hildebrandta z Vídně postavit majitel panství kníže Anton Florian z Liechtensteina. K vysvěcení loretánské kaple došlo 15. 9. 1707. Spolu s ambitem s bohatou nástropní výmalbou ze života Panny Marie a Ježíše Krista, poutními Svatými schody (Scala Sancta) a kostelem sv. Vavřince byla součástí areálu kapucínského kláštera (dnes městská knihovna).

Rumburská Loreta s milostnou sochou Černé madony loretánské (1694) byla významným mariánským poutním místem pro oblast severních Čech a Lužice. Od roku 1950, po násilném zrušení rumburského kapucínského kláštera, se zde nadále konaly mše svaté, Loreta byla pro návštěvníky přístupná jen příležitostně a trpěla dlouhodobou neúdržbou. Roku 1964 byla prohlášena za nemovitou kulturní památku. Od roku 2007 jsou památkově chráněny rovněž čtyři oltáře v ambitu.

Loretánský areál je od roku 1995 vyhledávaným cílem návštěvníků z České republiky a zahraničí. Od roku 1996 se obnovuje, od roku 1999 z Programu záchrany architektonického dědictví Ministerstva kultury. Památkově chráněný objekt je přístupný celoročně od úterý do soboty, v dubnu až říjnu mezi 10.00 až 17.00 hod., od listopadu do března mezi 9.00 až 16.00 hod. Po celý rok se v přilehlém ambitu a kostele sv. Vavřince konají výstavy, koncerty a doprovodné kulturní akce. Mše svaté probíhají každé poslední úterý v měsíci od 15.00 hod. ve Svaté chýši. Udržela se tradice srpnové církevní odpustkové slavnosti Porciunkule, trvající od 17. století.

K dispozici jsou tři stálé expozice „Historie Lorety v Rumburku (1707-2007)“, „Loretánské podzemí v Rumburku“ a „Kapucínský konvent v Rumburku (1683-1950)“. V roce 2013 se ve vstupní budově Lorety zpřístupnila „Expozice církevního umění Šluknovska“. Areál, který v roce 2018 navštívilo 14 600 návštěvníků, spravuje Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk. Od roku 2014 je Loreta Rumburk součástí mezinárodní poutní stezky Via Sacra. Loretánské slavnosti v Rumburku jsou od roku 2014 nositelem regionální značky „ČESKOSASKÉ ŠVÝCARSKO regionální produkt®“. V roce 2014 získala Loreta Rumburk za obnovu a restaurování nominaci na celostátní cenu Patrimonium pro futuro, kterou uděluje Národní památkový ústav. V roce 2014 obdržela Loreta Rumburk ocenění Společnost přátelská rodině.Od roku 2015 je držitelem certifikátu Českého systému kvality služeb.

Tagy